Fitore Gjonabalaj flet për rikthimin e saj

14 maj 2024 | 21:12

Pas një pauze të gjatë prej 17 vitesh, artistja e talentuar Fitorja Gjonabalaj ka vendosur të rikthehet në skenën muzikore me këngën e saj të re “Mbretëreshë e vuajtjes”.

E njohur për timbrin e saj të veçantë dhe interpretimin e hitit “Vjeshta”, Fitorja tregon se muzika ka qenë gjithmonë shtëpia e saj e vërtetë edhe gjatë viteve që ka punuar në sektorin bankar dhe ka thelluar njohuritë e saj akademike.

Në një intervistë ekskluzive për Telegrafin, ajo ka folur për rikthimin e saj në muzikës.

“Unë vërtetë e kam ndjerë se skena më mungon dhe gjatë kësaj periudhe kam mësuar shumë rreth vetvetes. Kur kam mbaruar studimet për muzikë, ishte si të gjeja pjesën e humbur të kravatës sime”, thotë Fitorja me një buzëqeshje nostalgjike.

Ndërsa i referohet suksesit të “Vjeshtës”, ajo reflekton: “Ja çfarë thotë një këngë, ja çfarë lë pas. ‘Vjeshta’ më bëri të njohur, jo vetëm si artiste por si njeri. Ndjej se me ‘Mbretëreshë e vuajtjes’ po i jap një vazhdim kësaj rrugëtimi, ndoshta më të pjekur dhe më të ndjeshëm”.

Fitorja gjithashtu tregon për përvojën e saj me Operën e Kosovës dhe si ky angazhim e ndihmoi të merrte vendimin për të kënduar sërish.

“Me Operën e Kosovës, mu kujtua pse e dashuroj kaq shumë muzikën. Është një ndjenjë që nuk mund ta përshkruaj me fjalë, të qenit në skenë dhe të ndjesh komunikimin pa fjalë me publikun”, tha artistja me origjinë nga Vuthaj.

Gjersa kur erdhi te autorët e këngës, Fitorja tregon se iu rikthye bashkëpunëtorëve të saj të vjetër.

“E dimë të dy se kemi një kimi të veçantë kur vjen puna te krijimtaria. Ai më njeh si artiste dhe mund të kuptojë atë që dua të shpreh”, thotë Fitorja.

Duke vazhduar me entuziazëm, ajo shton: “Kur Avniu më propozoi të punonim sërish së bashku për ‘Mbretëreshë e vuajtjes’, nuk kisha asnjë dyshim. Ishte koha për të hapur një kapitull të ri”.

Ndërsa flet për planet e saj të ardhshme, Fitore Gjonabalaj nuk fsheh optimizmin dhe pasionin e saj për artin, “Unë tashmë kam filluar të mendoj për projektet e ardhshme. Muzika është një univers i gjallë dhe unë dua të eksploroj çdo cep të saj. Ky rikthim nuk është vetëm për mua, por për çdo person që ka dashur dhe mbështetur muzikën time”.

Ndërsa flet për planet e saj të ardhshme, Fitore Gjonabalaj nuk fsheh optimizmin dhe pasionin e saj për artin, “Unë tashmë kam filluar të mendoj për projektet e ardhshme. Muzika është një univers i gjallë dhe unë dua të eksploroj çdo cep të saj. Ky rikthim nuk është vetëm për mua, por për çdo person që ka dashur dhe mbështetur muzikën time”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Komisioni Disiplinor i Federatës së Futbollit të Kosovës ka iniciuar…