Gara për kryeministër, dy kandidatët në Britani me vetëm 5% diferencë

01 gusht 23:24

Liz Truss tani është vetëm pesë pikë përpara Rishi Sunak në garën për të pasuar Boris Johnson, sugjeron sondazhi privat i kryer për fushatën e sekretarit të jashtëm.

Britania është ende nën ethet e zgjedhjes së kryeministrit të ri të vendit. Sondazhet e deri tanishme e nxjerrin kandidaten Liz Truss si favoriten për të zëvendësuar Boris Johnson.

Truss ka mbështetjen e 48 për qind të të anketuarve, ndërkohë që kundërshtari i saj Rishi Sunak ka përkrahjen e vetëm 43 për qind të të anketuarve.

Më shumë se 60 për qind e anëtarëve thanë se Truss kishte ide më të mira për taksat sesa Sunak, ndërsa ata gjithashtu mbështetën planet e saj për të trajtuar inflacionin dhe për të trajtuar imigracionin.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Në rrjete sociale po qarkullon një video ku shihet një…