Gashi zbaton urdhërin e Haradinajt për lehtësimin e procedurave për bashkëatdhetarët

17 korrik 2018 | 21:56

Ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi, ka zbatuar urdhërin e dhënë nga kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj për masat lehtësuese në pikat kufiare për bashkëatdhetarët.

Përmes një postimi në profilin e vet në “Facebook”, Gashi ka thënë se policia kufitare do të reduktojë në minimum procedurat e përditshme për bashkatdhetarët, ndërsa ka përmenduar dhe shtimin e numrit të zyrtarëve policorë kufitarë.

“Me qëllim të përshpejtimit të procedurave në vendkalimet kufitare, Ministria e Punëve të Brendshme përmes Policisë Kufitare do të zbatoj masa lehtësuese të kontrollimit të dokumenteve. Policia Kufitare do të reduktoj në minimum procedurat e përditshme të kontrollit të kalimit kufitar për bashkëatdhetarët tanë, varësisht nga nevoja do të rritet numri i zyrtarëve policor kufitar, do të vendosen pika shtesë të kontrollit si dhe do të merren masa tjera në mënyrë që të lehtësohen procedurat dhe pritjet e paarsyeshme të bashkatdhetarëve tanë në kufi, veçanërisht në pikat kufitare Dheu i Bardhë, Morinë dhe Merdare si pika kufitare më të frekuentuara gjatë sezonit veror”, ka shkruar Gashi.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Fushata “Për arsim më të mirë në Kosovë”, e cila…