‘General Motors; mbyll 8 fabrika, shkurton mijëra vende pune

26 nëntor 17:39

Kompania amerikane e makinave “General Motors” planifikon të ndalë prodhimin në pesë fabrika në Amerikën e Veriut dhe të mbyllë mijëra vende pune.

Kompania po ashtu ka në plan mbylljen e tri fabrikave jashtë Amerikës së Veriut deri në fund të vitit 2019.

Planet pasojnë rritjen e shpenzimeve dhe zvogëlimin e shitjes së makinave dhe vijnë në kohën kur “General Motors” po përqendrohet në linjën e vet të kamionëve, makinave elektrike dhe makinave pa vozitës.

Kompania ka bërë me dije se planet do t’i ndihmojnë të kursejë rreth 6 miliardë dollarë.

Ato përfshijnë zvogëlim për 15 për qind të numrit të punëtorëve.

“Veprimet që bëjmë sot vazhdojnë transformimin tonë në kompani më të shkathët dhe më fitimprurëse, duke na e dhënë fleksibilitetin për të investuar në të ardhmen”, ka thënë shefja ekzekutive e “General Motors”, Mary Barra.

“General Motors” ka dhënë sinjale për planet edhe më herët.

Në shkurt, kompania ka thënë se do të mbyllë një fabrikë në Korenë e Jugut.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ish-këshilltari i kryeministrit Ramush Haradinaj, Valon Tolaj, është emëruar drejtor…