Gjermania bëhet me Qeveri

07 shkurt 11:16

Konservatorët e Angela Merkelit dhe socialdemokratët e Martin Shulcit kanë arritur marrëveshje koalicioni për Qeverinë e re gjermane, pesë muaj pas zgjedhjeve.

Zgjedhjet nacionale në Gjermani janë mbajtur më 24 shtator, transmeton “Reuters”.

Në këto zgjedhje ka fituar koalicioni CDU/CSU, i cili kishte marrë 33% të votave, e dyta ishte SPD-ja me 20,5%, kurse e treta ishte AfD me 12%.

 

Seats in Bundestag

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Armata e Sirisë ka bërë me dije se aeroplanët luftarakë…