Haki Abazi: Urime Çlirimi nga sllavët, tani na duhet të çlirohemi nga nevoja për poshtërim të tjetrit

12 qershor 2024 | 20:04

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Haki Abazi, ka reaguar pasi ish-komandanti i UÇK-së, Ramush Haradinaj, ishte lënë në rreshtin e parafundit në organizimin e bërë sot me rastin e parakalimit të FSK-së dhe Policisë së Kosovës.

Abazi ka thënë se ata që janë gjallë dhe kanë dhënë gjithçka për lirinë dhe çlirimin, do të duhej të uleshin në rendin e parë.

Sipas deputetit Abazi, në rendin e parë do të duhej të uleshin familja Rugova, familja e Ahmet Krasniqit, Ilir Konushefcit, Edmond Hoxhës, Agim Ramadanit e Zahir Pajazitit.

Në fund Abazi ka thënë se pas çlirimit nga Serbia, duhet të çlirohemi nga vetja dhe nevoja për poshtërim të tjetrit.

Reagimi i plotë:

Urime Dita e Çlirimit

Sakrifica e gjeneratave, vrasjet e patriotëve me shekuj, gjaku i heronjëve të panënshtruar, lufta çlirimtare e betejat për mvetësi nga osmanët dhe sllavët, mendjendritrurit e kombit që mbajtën e lartësuan gjuhën dhe kulturën tonë, organizimi i parë jashtë sllavëve i udhëhequr nga Presidenti Historik Ibrahim Rugova, vazhdimësia e luftës së Shaban Polluzhës dhe patriotëve në luftën e Adem Jasharit dhe Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, udhëheqjen e kësaj Ushtrie nga Hashim Thaçi dhe sakrfica sublime e familjes Jashari, Haradinaj, Deliu, Çeku dhe me dhjetra e qindra familje dhe heronjë e dëshmorë, sot duhet kujtuar dhe falënderuar përjetësisht. Edhe atyre që janë gjallë dhe kanë bërë dhe kanë dhënë gjithëçka për liri dhe çlirim poashtu duhet të u jemi mirënjohës dhe në Ditën e Çlirimit duhet t’i ulim në rendin e parë!

Aty do të duhej të uleshin edhe familja Rugova, edhe familja e Ahmet Krasniqit, Ilir Konushefcit, Edmond Hoxhes, Agim Ramdanit, Zahir Pajazitit….

Urime Çlirimi nga sllavet, tani na duhet të çlirohemi nga vetja dhe nevoja për poshtërim të tjetrit.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
“Pylli i Arinjve Prishtina” përmes një njoftimi në ‘facebook’ kanë…