Homazhe madhështore për Mbretin e Rumanisë

17 dhjetor 19:44

Me dhjetëra mijëra persona u janë bashkuar familjeve evropiane mbretërore për të përcjellë në banesën e fundit Mbretin e Rumanisë, Mihai i Parë, të cilit i është organizuar një funeral mbretëror këtë të diel.

Mihai i Parë, drejtoi dy herë Rumaninë, nga 20 korriku 1927 deri më 8 qershor 1930 dhe sërish nga 6 shtatori 1940 deri kur u detyrua të abdikojë nga komunistët në 1947-ën. Ai ndërroi jetë në moshën 96-vjeçare më 5 dhjetor në Zvicër.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një muaj përpara 21 janarit qeveria i ka akorduar 970…