Hunter Biden u shpall fajtor për të gjitha akuzat

11 qershor 2024 | 19:45

Një juri në Delaware të martën e shpalli fajtor Hunter Biden, djalin e presidentit Joe Biden, për tre akuza për armë.

Hunter Biden u akuzua në gjykatën federale në Wilmington për tre akuza për krime të lidhura me posedimin e një arme gjatë përdorimit të lëndëve narkotike dhe ishte deklaruar i pafajshëm.

Gjyqi ishte i pari që përfshinte pasardhësit e një presidenti në detyrë, ndërsa Joe Biden po përballet me një luftë brutale për rizgjedhjen kundër Donald Trump në nëntor.

Dy nga akuzat parashikojnë dënime maksimale prej 10 vitesh burg, ndërsa i treti ka një maksimum prej pesë vjetësh. Sipas rekomandimeve të udhëzimeve federale të dënimit, ai mund të dënohet me mbi një vit burg, por gjykatësi mund ta dënojë me pak a shumë kohë. Çdo akuzë mbart gjithashtu një gjobë maksimale prej 250,000 dollarë.

Asnjë datë e dënimit nuk është caktuar.

Në ditën kur filloi gjyqi më 3 qershor, presidenti tha se e do djalin e tij dhe është krenar për të. “Elasticiteti i Hunterit përballë vështirësive dhe forca që ai ka sjellë në rimëkëmbjen e tij janë frymëzuese për ne”, tha presidenti në një deklaratë./nbcnews

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ish-komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), Kadri Kastrati,…