I publikuar në fund të vitit, filmi japonez ndër më të mirët e 2023-shit!

07 dhjetor 2023 | 11:21

Në mbarë botën, filmi tashmë ka dyfishuar buxhetin e tij, me 23 milionë dollarë në Japoni.

Godzilla, “babai” i filmave të ardhshëm aksion, ka qenë një element kryesor i kinemasë për gati 70 vjet. Godzilla Minus One i ri, i prodhuar në Japoni, po vlerësohet si ndër më të mirët e të gjitha kohërave.

Ky mund të jetë një mësim për Hollywood-in. Thuhet se i bërë për vetëm 15 milionë dollarë, me një komplot të thjeshtë dhe një hero çuditërisht të komplikuar, njerëzor, e ka bërë filmin një hit pikërisht në momentin që ekskluzivitetet e tepërta të superheronjve të Hollivudit po dështojnë.

I shkruar, drejtuar dhe me efekte vizuale nga regjisori veteran japonez Takashi Yamazaki, Godzilla u publikua në SHBA më 1 dhjetor dhe fitoi 11 milionë dollarë gjatë fundjavës, duke u renditur në vendin e tretë pas “Rilindjes” së Beyonce-s dhe filmit më të fundit Hunger Games. Ky mund të mos tingëllojë si një numër i madh, por është i madh për një film me titra.

Në mbarë botën, filmi tashmë ka dyfishuar buxhetin e tij, me 23 milionë dollarë në Japoni.

Godzilla, është një përzierje e mrekullueshme e veprimit dhe karakterit. Pak filma me përbindësh, ose filma të suksesshëm aksion në përgjithësi, kanë marrë vlerësime të ngjashme.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Në një komunikim me fansat, Olta Gixhari është shprehur se…