Inzaghi fiton çmimin e trajnerit të vitit në Serie A

24 maj 2024 | 16:18

Simone Inzaghi është emëruar zyrtarisht trajneri i sezonit 2024/25 në Serie A, pas punës së tij fantastike, ku fitoi “Scudetto”-n me Interin.

Trajneri 48-vjeçar italian i çoi zikaltërit në finalen e Ligës së Kampionëve sezonin e kaluar, ku humbën nga Manchester City në mënyrë të hidhur 1-0 në Stamboll, një rezultat që galvanizoi skuadrën për sezonin e ardhshëm.

Interi ishte shumë më lartë se rivalët e tyre në Serie A këtë sezon, duke larguar sfidat e titullit nga Milani dhe Juventusi, ndërsa ata arritën në titullin e tyre të 20-të të ligës, duke i dhënë klubit yllin e tyre të dytë. Pas punës fantastike, trajnerin Simeone do t’i ofrohet një kontratë e re afatgjatë në muajt e ardhshëm.

Sezoni pozitiv ka bërë që Simeone të vlerësohet nga Lega Serie A duke u zgjedhur trajneri më i mirë i sezonit 2024/25 në Serie A për suksesin e tij me Interin, duke fituar 29 nga 37 ndeshjet e tyre dhe duke pësuar vetëm dy humbje.

48-vjeçari nuk e ka fituar kurrë më parë këtë çmim. Tre fituesit e fundit ishin Luciano Spalletti, Stefano Pioli dhe Antonio Conte.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Sulmuesi francez Olivier Giroud synon të tërhiqet nga futbolli në…