Ish-drejtori i “Volkswagen”, nën akuzë për mashtrim

16 prill 2019 | 12:13

Gjykata gjermane ka përshpejtuar sot procedurat drejt një procesi gjyqësor për “dieselgate” me akuzën për mashtrim të ish-drejtorit të përgjithshëm të “Volkswagenit” për fshehje të falsifikimit të miliona makina dizel për t’u dukur më pak ndotëse. “Prokuria e Brunswick vuri nën akuzë Martin Winterkorn për mashtrim të rëndë, shkelje të ligjit  për praktika tregtare abuzive në raport me konkurrencën dhe shkelje të besimit”, ka shkruar prokuroria në një komunikatë.

Kjo e fundit nuk ka dhënë ende asnjë prononcim për momentin, ndërsa perspektiva e një procesi gjyqësor po afrohet.

Ish-drejtuesi tha se e gjitha kjo situatë ishte rezultat i hetimeve të nisura ndaj disa personave për të cilët “Volkswagen” nuk dëshironte të prononcohej.

Prokuroria vuri nën akuzë katër persona të tjerë, por nuk saktësoi as identitetin, as funksionet e mëparshme apo ato aktuale të tyre tek “Volkswagen”./lexo.al/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ambasadori i Republikës së Kosovës në Maqedoninë e Veriut, Gjergj…