Ish-ministri Hasani thotë se taksa e re e importit ndaj Serbisë nuk do të zgjasë më shumë se deri javën e ardhshme

06 nëntor 2018 | 20:32

Ish-ministri i Tregtisë dhe Tregtisë, Bajram Hasani, ka komentuar vendimin e Qeverisë për vendosjen e masës mbrojtëse për importin e të gjitha produkteve të prodhuara në Republikën e Serbisë dhe në Bosnjë dhe Hercegovinë. 

Masa mbrojtëse nënkupton taksën prej dhjetë për qind të të gjitha produkteve që importohen në Kosovë dhe kanë për vend të origjinës Republikën e Serbisë dhe Bosnjë dhe Hercegovinën. 

Hasani përmes një postimi në llogarinë e vet në “Facebook”, ka shkruar se në kohën sa ishte ministër i Tregtisë dhe Industrisë, pati marrë disa masa ndaj shteteve fqinje për produkte që i dëmtonin prodhuesit e Kosovës, por që këto vendime u kundërshtuan nga shumë ish-kolegë të tij nga kabineti qeveritar me arsyetimin se po i dëmtojmë marrëdhëniet me fqinjët dhe po shkelin marrëveshjen e CEFTA-së. 

Postimi i plotë i tij:

Në kohën sa isha ministër i Tregtisë dhe Industrisë, pata marrë disa masa ndaj shteteve fqinje për produkte që i dëmtonin prodhuesit tonë. 

E keni shumë të freskët në kujtesë se këto vendime u kundërshtuan nga shumë ish-kolegë të mi nga kabineti qeveritar  me arsyetimin se po i dëmtojmë marrëdhëniet me fqinjët dhe e shkelim marrëveshjen e CEFTA’së. 

Më erdhi mirë kur po të njëjtit sot kërkuan masa ndaj Serbisë dhe Bosnjës. 

Duke i njohur dyshoj shumë se këto masa do të jenë gjatë, mund të zgjasin vetëm deri të martën e ardhshme.

Në kohën sa isha ministër i Tregtisë dhe Industrisë, pata marrë disa masa ndaj shteteve fqinje për produkte që i…

Gepostet von Bajram Hasani am Dienstag, 6. November 2018

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Të restaurohet shtëpia historike ku u krijua “Komiteti për Mbrojtjen…