Izraeli rihap ekonominë, pasi vaksinoi gati 40 për qind të popullsisë

08 mars 2021 | 12:08

Izraeli, një vend që udhëhequr në vaksinimet për kokë banori, rihapi pjesën më të madhe të ekonomisë dielën.

Sipas medieve të huaja, vendi i Lindjes së Mesme ka vaksinuar gati 40 për qind të popullsisë së tij në pak më shumë se dy muaj.

Lehtësimi i kufizimeve vjen pas muajsh mbyllje dhe më pak se tre javë para zgjedhjeve të katërta parlamentare të vendit në vetëm dy vjet.

Siç raportohet, qeveria e kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, ka miratuar lehtësimin e kufizimeve të shtunën në mbrëmje, duke përfshirë rihapjen e aeroportit kryesor ndërkombëtar për një numër të kufizuar të pasagjerëve që vijnë çdo ditë.

Baret dhe restorantet, sallat e ngjarjeve, ngjarjet sportive, hotelet dhe të gjitha shkollat fillore dhe të mesme mund të rihapen me disa kufizime në vend për numrin e njerëzve të pranishëm.

Ndryshe, Izraeli ka konfirmuar të paktën 800 000 raste të Covid-19 që nga fillimi i pandemisë dhe 5 861 vdekje, sipas Ministrisë së Shëndetësisë së këtij shteti.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Nxjerrja e Bitcoin në të gjithë botën konsumon një sasi…