Katër skuadrat vendase fitojnë ndeshjet e para të ‘play-off’-it

22 prill 2024 | 11:11

Mbrëmja e basketbollit elitar të NBA priti katër ndeshje të raundit të parë të play off dhe Dallas Mavericks pësoi një disfatë të rëndë ndaj Los Angeles Clippers.

Clippers fituan me shifrat 109-97, që nuk është një rezultat shumë i mirë për të marrë epërsinë e parë në play off.
në pjesën e parë, Luka Doncic dhe të tjerët nuk mundën pothuajse të bënin asgjë dhe gjuajtën vetëm 25 të topave nga fusha, kështu që pas dy çerekëve të parë rezultati ishte 59-30 për Clippers.

Dominimi i Clippers vazhdoi edhe në pjesën e dytë të ndeshjes dhe Dallas vetëm sa arriti të zbusë disfatën në një ndeshje ku skuadra dukej si një orkestër e akorduar mirë.

Së bashku me Ivica Zubac, James Harden i dha Mavs një leksion basketbolli, playmakeri amerikan shënoi 28 pikë dhe dha 8 asistime, ndërsa qendra kroate shkëlqeu me 20 pikë dhe 15 kërcime.

Triumf të sigurt ka shënuar edhe skuadra më e mirë e ligës në sezonin e rregullt, Bostoni. Celtics mundi Miami 114:94 në shtëpi dhe Jayson Tatum regjistroi një triple-double me 23 pikë, 10 kërcime dhe 10 asistime.

Pavarësisht mungesës së të dëmtuarit Giannis Antetokounmpo, Milwaukee kaloi në epërsi 1:0 në seri ndaj Indianës, duke fituar 109:94.

Damian Lillard shkëlqeu me 35 pikë për Bucks, ndërsa Khris Middleton shtoi 23 pikë. Pacers nuk u ndihmua as nga loja brutale e Pascal Siakam me 36 pikë dhe 13 kërcime.

Në fund, Oklahoma mposhti New Orleans Pelicans 94:92 dhe CJ McCollum humbi gjuajtjen në sekondat e fundin për mos të marrë fitore skuadra e tij.

Rezultatet

Boston – Miami                      114:94
LA Clippers – Dallas             109:97
Milwaukee – Indiana            109:94
Oklahoma – New Orleans    94:92

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Merkato e verës pritet të jetë shumë e nxehtë në…