KE ndan 38 milionë euro për shëndetësinë në Ballkanin Perëndimor

25 mars 16:44

Komisioni Evropian (KE) ka ndarë 38 milionë euro për të ndihmuar sektorët e shëndetësisë në vendet e Ballkanit Perëndimor, në kohën e pandemisë së sëmundjes COVID-19.

Lajmi është konfirmuar nga komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi.

Përmes një postimi në “Twitter”, ai ka thënë se i ka informuar kryeministrat e të gjashtë vendeve të rajonit për këtë vendim.

“Ne ndajmë 38 milionë euro për mbështetje të drejtpërdrejtë për sektorët e shëndetësisë dhe parashikojmë rishpërndarjen e mbi 373 milionë eurove për rimëkëmbjen sociale dhe ekonomike”, ka thënë Varhely në “Twitter”

Ballkani Perëndimor, ashtu si edhe vendet e tjera të botës, po përballet me sëmundjen COVID-19, të shkaktuar nga një koronavirus i ri.

Në Kosovë aktualisht janë 63 persona të infektuar, ndërsa një pacient ka humbur jetën.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni, në fjalën e tij në…