Këto janë arsyet pse duhet të konsumoni fara të lulediellit

05 dhjetor 14:30

Të vogla në madhësi, por të pasura me lëndë ushqyese dhe shumë të shëndetshme. Farat e lulediellit përmbajnë sasi të mëdha të kalciumit dhe magnezit, vitaminës B, A, D, E, acide yndyrore që janë të dobishme për lëkurën dhe flokët.

Përfitimet për organizimin nga farat e lulediellit

Fara janë burim i mirë i vitaminave dhe yndyrave të shëndetshme. Ato ndihmojnë për të luftuar plakjen dhe për të ulur sasinë e kolesterolit në gjak.

Farat e lulediellit janë në gjendje të reduktojnë oreksin.

Related image

Farat e lulediellit përmbajnë deri në 1/4 e proteinave ushqyese, për të cilat kanë nevojë organizmi.

Përveç këtyre ato përmbajnë lipide, karbohidrate, vitaminat dhe minerale të cilat janë po aq të nevojshme.

Image result for farat e lulediellit

Edhe kur piqen farat e lulediellit ruajnë në brendësi disa minerale të caktuara (jod, hekur, magnez) të nevojshme për funksionimin e qëndrueshëm të zemrës, enëve të gjakut dhe pastrimit të toksinave.

Gjatë dimrit duke ngrënë një herë në javë një grusht me fara luledielli të pjekura, ju merrni një sasi të mirë me vitamina dhe minerale.

Image result for farat e lulediellit

Për më tepër, për shkak të përmbajtjes së tyre me vitaminë B6 dhe acidit folik, farat janë të dobishme gjatë momenteve të çrregullimeve nervore dhe çrregullimeve të humorit.

Ato janë gjithashtu një qetësues i shkëlqyer dhe një antidepresant. Përveç kësaj, procesi i ngrënies së farave të lulediellit mund të zëvendësojë cigaren.

Nga ana tjetër, farat mund të forcojnë thonjtë e flokët.

Ekstraktet dhe pjesë të farave të lulediellit janë përdorur në kozmetikë, të tilla si maska, skrub dhe kremra ushqyese për trupin dhe flokët.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Federata Evropiane e Futbollit (UEFA) ka ndryshuar sistemin e kualifikimit…