Kina do ta ndërtojë trenin që lëviz me 600 kilometra në orë

09 korrik 11:19

Në Kinë është një prototip i trenit, që në mënyrë teorike mund ta arrijë lëvizjen deri në 600 kilometra në orë, falë teknologjisë së njohur si maglev. Sikur planet të përfundohet si janë paraparë, ky tren do të pluskojë në platformën e vet, me shpejtësi marramendëse.

Ky tren do të fillojë të testohet gjatë vitit që vjen, derisa në vitin 2021 pritet të lëvizë me sukses dhe t’i sjellë efektet e duhura.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ishulli skocez Ronaldsay ka publikuar një shpallje të pazakontë për…