Kreu i partisë opozitare greke do të kryejë shërbimin ushtarak

29 shtator 2023 | 22:16

Vetëm pak ditë pasi u zgjodh kreu i ri i partisë kryesore opozitare të majtë të Greqisë, Stefanos Kasselakis ka thënë se do të marrë një pushim të shkurtër nga politika – për t’u bashkuar me ushtrinë.

Kasselakis, 35 vjeç, tha se ka në plan të paraqitet “së shpejti” për shërbimin ushtarak, i cili është i detyrueshëm për të gjithë burrat grekë.

“Do të jetë një nder të bëj shërbimin ushtarak”, tha ai në një intervistë për televizionin “Star” të enjten.

“Unë jam shumë i lumtur. Do të shkoj së shpejti, pasi të mblidhen organet e partisë dhe të vendosen gjërat në rregull”.

Udhëheqësi i partisë Syriza, i zgjedhur të dielën, ishte përjashtuar nga shërbimi ushtarak deri më tani sepse jetonte në SHBA që në moshën 14-vjeçare. Pas në Greqi, ai tani duhet të kalojë gjashtë muaj në ushtri, me opsionin për të shërbyer në të vërtetë për tre javë dhe duke blerë pjesën tjetër të kohës së tij.

Kasselakis, një biznesmen pa përvojë paraprake politike që është homoseksual, ishte fituesi surprizë i zgjedhjeve partiake të së dielës. Ai zëvendësoi ish-kryeministrin Alexis Tsipras, i cili dha dorëheqjen pas humbjes së rëndë të Syrizës në zgjedhjet parlamentare të qershorit.

Ngritja e tij meteorike në udhëheqjen e Syrizës ka mërzitur shumë tradicionalistë të majtë në parti, të cilët e shohin atë si një ndërhyrës. Duke e komplikuar më tej rolin e tij si lider i partisë më të madhe opozitare të Greqisë, Kasselakis nuk është anëtar i parlamentit.

Ndërsa ka një numër të konsiderueshëm trupash profesioniste, ushtria greke është ende e bazuar në rekrutim, me shërbim në shumicën e rasteve të caktuar në 12 muaj. Është e paqartë se kur Kasselakis do të fillojë shërbimin e tij, por ligji grek i jep atij liri deri në fillim të vitit 2024.

Ai tha të enjten se do të dëshironte të shërbente në një njësi pranë kufirit tokësor me Turqinë – rivali historik rajonal i Greqisë – ose në një nga ishujt lindorë të Detit Egje.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, priti në takim…