Kryeministri i Bregut të Fildishtë vdes në Gjermani

11 mars 2021 | 08:25

Kryeministri i Bregut të Fildishtë, Hamed Bakayoko, ka vdekur në një spital në Gjermani, thonë autoritetet.

Bakayoko, i cili po merrte trajtim për kancerin, ndërroi jetë të mërkurën, vetëm disa ditë pas ditëlindjes së tij të 56-të.

Ai u emërua kryeministër në korrik, pas vdekjes së papritur të paraardhësit të tij Amadou Gon Coulibaly.

Presidenti Alassane Ouattara e përshkroi Bakayoko si një “burrë shteti të madh, një shembull për të rinjtë dhe një njeri me besnikëri shembullore”, raporton BBC, transmeton “Klan Kosova”.

Bakayoko u dërgua në Francë në shkurt për teste mjekësore dhe më vonë u transferua në Gjermani për shkak të përkeqësimit të shëndetit të tij.

Një ish-ekzekutiv i medias që u kthye në politikë, ai luajti një rol të shquar ndërmjetësimi në luftën civile të Bregut të Fildishtë gjatë dekadës së parë të shekullit.

“Ai ishte një lojtar kryesor në lojën politike dhe një lojtar kryesor në pajtim”, tha Issiaka Sangare, zëdhënësi i Frontit Popullor Ivorian të opozitës për AFP, transmeton Klan Kosova.

Përveç rolit të tij si kryeministër, Bakayoko ishte gjithashtu ministri i mbrojtjes i vendit.

Patrick Achi është emëruar si kryeministër i përkohshëm, ndërsa Tene Birahima Ouattara, një vëlla më i ri i presidentit, është emëruar ministër i përkohshëm i mbrojtjes.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti Joe Biden udhëzoi administratën e tij të mërkurën të…