Kryeministri i ri grek e ka nisur fort

14 korrik 13:55

“The Guardian”

As nuk ka kaluar një javë, por kryeministri i ri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, është rrëzuar në tokë. Duke marrë pushtetin të hënën, lideri i Demokracisë së Re njoftoi se parlamenti nuk do të shkonte në pushime këtë verë: “Nuk ka kohë këtë, duhet të hartojmë faturat që duhet të paguajmë”.

 Deri të mërkurën, pasi kabineti i tij i politikanëve, teknokratëve dhe reformatorëve ish-socialistë u mblodh për herë të parë, filozofia e qeverisë së tij të qendrës së djathtë u bë më e qartë: ministrat jo vetëm që do të vendosnin objektiva, por do të monitorohen gjithashtu. Vendosur para tyre ishin dosjet blu që përmbajnë qëllime referimi. Ashtu si në çdo biznes të mirë, raportet e përparimit duhet të analizohen.

 Në një epokë ku pamja është gjithçka, Mitsotakis, një ish-bankier, po përpiqet të vendosë një ton të ri rregulli pas një regjimi prej katër vjet e gjysmë të çrregullit të paraardhësit të tij të majtë Alexis Tsipras.

 Furgonat dhe barrierat e policisë, të cilat ishin vendosur për të përfaqësuar frikën nga protestat të qeverisë së Tsipras, janë hequr nga rruga që i afrohet zyrës së kryeministrit.

 Për shumë grekë, stili i ri nuk është thjesht simbolik. Qeveria e tyre e parë pas shpëtimit shihet si fillimi i një epoke të re; kalimi i një pragu psikologjik pas një dekade të depresionit të shtrënguar, shpëtimeve, grupeve ekstremiste dhe falimentimit pranë vijës së parë të krizës së borxheve të Evropës.

 “Ajo që po shohim është një brez i ri politikanësh, i edukuar në Harvard, i orientuar drejt rezultateve dhe me një qasje më shumë teknokratike,” thotë Pantelis Kapsis, një gazetar i shquar politik për Mitsotakis.

 Kronizmi, nepotizmi, patronazhi politik dhe shpenzimet e shtrembëruara janë fajësuar për rrëshqitje të paepur të vendit drejt kolapsit ekonomik. I vetëdijshëm për rolin e partisë së tij në atë dramë, Demokracia e Re dhe partia social-demokratike Pasok, që u ndërruan në pushtet për dekada, një nga veprimet e para të Mitsotakis këtë javë ishte ndalimi i emërimit nga zyrtarët qeveritarë të të afërmve në poste, një rregull, tha ai , ai do të jetë i pari që do t’i përmbahet. Mitsotakis vetë është djali i një ish-kryeministri dhe figure të rëndësishëm të partisë, Konstantinos.

 Ashtu si me disa udhëheqës grekë, 51-vjeçari Kyriakos është pjesë e një dinastie politike të fuqishme. Por ngjitja e tij politike nuk ishte e paracaktuar. Perspektiva që ai një ditë do të udhëhiqte Demokracinë e Re, një nga partitë më konservatore të Evropës, në një fitore, dukej e pamundur vetëm pak vite më parë.

 Duke hedhur kapelen e tij në rrjet për garën e udhëheqjes në vitin 2015, Mitsotakis u konsiderua si një centrist, pikëpamjet liberale ekonomike të të cilit nuk u quajtën as nacionaliste as populiste.

 “Fillimisht vlerësimet e tij të sondazheve nuk ishin fare të larta; ai u mbajt me dyshim nga deputetët”, tha Theodore Pelagidis, një profesor i ekonomisë në Universitetin e Pireut i cili e këshilloi atë në atë kohë. “Jo më shumë se tre ose katër [nga 75] e mbështetën atë. Ai fitoi vetëm sepse ishte këmbëngulës, sistematik dhe punëtor, cilësi që i ka sjellë në parti. “

 Sapo ai mori kryesinë e partisë, selia e Demokracisë së Re u zhvendos nga një ndërtesë në një bulevard qendror të Athinës që kushtonte 98,000 euro (88,000 euro) në qira në muaj në një lokal në te një lagje e varfër që kushton 9,800 euro çdo muaj. Në përputhje me ndjeshmërinë e gjelbër të politikanëve, zyrat e reja u shndërruan në ekologjike, ku kursimi dhe riciklimi i ujit është bërë normë.

 Ndihmësit thonë se ai do të përdorë teknika të ngjashme për të provuar dhe transformuar Greqinë, një vend që pavarësisht se është sjellë në prag të dëbimit nga eurozona dhe që ende mbikëqyret nga afër nga kreditorët e huaj pothuajse një vit pas daljes nga ndihma e tretë, mbetet thellësisht rezistente ndaj ndryshimeve.

 Eleftheriadis, i cili ndihmoi në krijimin e partisë Centram Potami dhe e përshkruan veten si pjesë e qendrës së majtë, thotë se Demokracia e Re nuk do të ishte normalisht një shtëpi e natyrshme e tij, por, ashtu si të tjerët, atij i pëlqeu qëndrimi anti-populist i Mitsotakis dhe politikat reformatore, pro-evropiane dhe internacionaliste.

 Edhe pse jashtë kryeministrisë, 45 vjeç, Tsipras nuk është aspak poshtë. Në vend të kësaj, partia e tij Syriza ka vlerësuar aftësinë e tij për të marrë 31.5% të votave, pavarësisht se ishte i detyruar të zbatojë masa të ashpra shtrënguese. Sapo qeveria e re të fillojë zbatimin e masave jopopullore, opozita ka gjasa të jetë e frikshme.

 “Ajo që Mitsotakis ka bërë është e rrezikshme. Politika është e gjitha kompromis dhe teknokratët jo gjithmonë e dinë se si ta bëjnë këtë,” tha Kapsis. “Kur reformat dalin kundër rezistencës ai pothuajse me siguri do të ballafaqohet me probleme me deputetët e tij. Tani për tani, ne jemi në periudhën e muajve të mjaltit, por mrekullitë në politikë nuk zgjasin kurrë”./javanews.al/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ela Dingo , një studente nga Berati ka gjetur një…