Kurti në dyvjetorin e pushtimit të Ukrainës: Premtojmë mbështetjen tonë të palëkundur, derisa fitorja të jetë e tyre

24 shkurt 2024 | 16:45

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka kujtuar 2 vjetorin e pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Kurti tha se këto dy vjet të pushtimit rus kanë rezultuar me mbi 6 milionë refugjatë ukrainas, mijëra civilë të vrarë, e shumë shtëpi të shkatërruara.

I pari i qeverisë u  shpreh se Kosova i përshëndet ushtarët e Ukrainës dhe iu premton përkrahjen e palëkundur derisa fitorja të jetë e Ukrainës.

“Kërcënimi autoritar për sigurinë evropiane nuk mund të ishte më i mprehtë. Përballë agresionit brutal, populli ukrainas i ka rezistuar me sukes përpjekjes së Rusisë për ta kapur dhe pushtuar Kivein. Ushtarët e tyre vazhdojnë luftën e një populli të tërë – të guximshëm dhe të vendosur si kurrë më parë. I përshëndesim dhe premtojmë mbështetjen tonë të palëkundur, derisa fitorja të jetë e tyre”, shkroi Kurti.

Dy vjet më parë, Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës, i cili ka rezultuar me mijëra ushtarë rusë të vrarë, duke mos arritur që planet e presidentit rus, Vladimir Putin, të dalin të sakta, pasi parashikimet e tij ishin se Ukrainën do ta pushtonin për tri ditë.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ditën e djeshme është goditur nga një veturë Hajrush Behluli,…