Liderët e BE-së, thirrje Kurtit dhe Vuçiqit: Zbatojeni secilёn pikё tё marrëveshjes

24 mars 10:18

Liderёt e Bashkimit Evropian nёpёrmjet tё konkluzave kanё pёrshendetur marrëveshjen e arritur nё Ohёr të Mqedonisë së Veriut, nё mes tё kryeministrit tё Kosovёs Albin Kurtit dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiq.

Shefat e shteteve dhe qeverive tё Bashkimit Evropian gjithashtu kanë bёrё thirje pёr zbatim tё marrëveshjeve tё arritura nё kuadër tё dialogut.

“Këshilli Europian mirëpret Marrëveshjen për rrugën drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe Aneksin e Zbatimit të saj, të arritur në dialogun e lehtësuar nga BE-ja i udhëhequr nga Përfaqësuesi i Lartë, si pjesë integrale e rrugës së tyre europiane dhe u bën thirrje të dyja palëve që të zbatojnë me lehtësi dhe në mirëbesim detyrimet e tyre përkatëse”, thuhet në konkluzat e publikuara në faqen zyrtare të BE-së.

Presidentët dhe kryeministrat e shteteve anëtare tё Bashkimit Evropian gjatё darkёs kanё trajtuar çёshtjen e dialogut. Pёr rezultatet e takimit tё Ohrit atyre u ёshtё drejtuar Josep Borell shefi i diplomacisё evropiane.

Theksi i diskutimeve ёshtё fokusuar nё domosdoshmёrinё e zbatimit tё secilёs pikё tё marrëveshjes nga tё dyja palёt.

Përpara mediave Borell, paralajmëroi Serbinë dhe Kosovën me ndëshkime nëse nuk impementojnë marrëveshjen. – Advertisement – 

“Më lejoni të them se çdo përpjekje për ta vënë në pikëpyetje marrëveshjen është e kotë. Për marrëveshjen u dakordësua dhe duhet të implementohet dhe nuk ka hapësirë për të zgjedhur. Duhet të implementohet në të gjitha pjesët e saj dhe ne do të vëzhgojmë me kujdes se kush ka filluar implementimin dhe kush jo. Do t’i këshilloja të dyja palët të mos bëjnë me gisht njëra-tjetrën, pro të fillojnë të bëjnë punën e tyre.”

Por në ditën e parë të punimeve të zhvilluar ditën e djeshme në Bruksel krerët e BE nxorën edhe disa përfundime te fokusura kryesosht te lufta ne Ukraine ndër të cilat përmendim.

  1. Këshilli Evropian dënon në mënyrë të përsëritur  luftën e Rusisë agresioni kundër Ukrainës, i cili përbën një shkelje të dukshme të Kartës së OKB-së, dhe kujton mbështetjen e palëkundur të Bashkimit Evropian për pavarësinë e Ukrainës, sovranitetin dhe integritetin territorial brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht dhe të saj e drejta e natyrshme e vetëmbrojtjes kundër agresionit rus.
  2. Bashkimi Evropian do të vazhdojë të punojë me Ukrainën për planin e paqes prej 10 pikash.
  3. Rusia duhet të ndalojë agresionin e saj  menjëherë, pa kushte të tërheqë të gjitha forcat e saj ushtarake nga i gjithë territori i Ukrainës brenda kufijtë të njohur ndërkombëtarisht.

4. Rusia duhet të ndërpresë menjëherë veprimet që rrezikojnë sigurinë dhe sigurinë e civilëve objektet bërthamore në Ukrainë.

  1. Bashkimi Evropian është i vendosur fort për të siguruar përgjegjësi të plotë për krimet e luftës dhe krimet e tjera më të rënda të kryera në lidhje me luftën e Rusisë
  2. BE mbetet i përkushtuar për të rritur presion mbi Rusinë, duke përfshirë edhe masat e mundshme të mëtejshme kufizuese
  3. Bashkimi Evropian qëndron në mënyrë të vendosur dhe plotësisht me Ukrainën dhe do të vazhdojë të ofrojë mbështetje të fortë politike, ekonomike, ushtarake, financiare dhe humanitare për Ukrainën dhe njerëzit e saj për aq kohë sa duhet. Evropian
  4. Këshilli Evropian dënon mbështetjen e vazhdueshme ushtarake për luftën e Rusisë. Mbeshtetj e ofruara nga Irani dhe Bjellorusia.

 

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryeministrja serbe Ana Bërnabiq nuk ka komentuar deklaratën e përfaqësuesit…