Liria i ka rrënjët në gjak, na thoshte Shaban Jashari

06 mars 09:58

Një kujtim pa foto me Adem Jasharin, kështu e ka nisur kujtimin e tij njëri nga ish themeluesit e UÇK-së, ish i burgosuri politik dhe tani deputet i Kuvendit të Kosovës, Nait Hasani për Adem Jasharin dhe familjen Jashari me një postim në llogarinë e tij, ku ka kujtuar kohen, aksionet dhe bukën që ka ngrënë në kullën e Jasharëve.

Ja postimi i tij në “Facebook”

Nuk kem foto bashkë me ty bac, po une të kam të gjallë në mendje, në kujtimet e mia edhe njëzetenjë vjet pas, si sot kur ishim bashkë në odë e në aksione.
Unë isha aty, me bacë Shabanin te oxhaku, me ty, Adem e Hamzën përball, Sahitin e tjere në sofër ndanim bukën bashkë, ku ideali për liri na bashkoi e lufta na mban ende gjallë në këtë copë lirie,
në gjysmë trollin tonë.
Eh, liria i ka rrënjët në gjak, kështu na thoshte bac Shabani, dhe se si duhet e vdiset për atdhe!
Përvjetorët na kujtojnë betejat, flijimet dhe rrugët për liri, që kaluam, në çdo cep të atdheut të larë me gjak!
Lavdi dëshmorëve!

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Numri dy i Qeverisë së Kosovës, Behgjet Pacolli, ka deklaruar…