Lista Serbe me përfaqësues të BE-së: Një pjesë e problemit në Kosovë do të zgjidhej me formimin e Asociacionit

25 prill 2024 | 15:13

Kryetari i Listës Serbe, Zlatan Elek, me disa anëtarë të partisë së tij është takuar të enjten me përfaqësuesit e Grupit Punues të Këshillit të Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor (COWEEB).

Në takim është biseduar për gjendjen e sigurisë në Kosovë, por edhe për zhvillimet e fundit të procesit të votimit për shkarkimin e kryetarëve të katër komunave në veri të vendit, pasi pati pjesëmarrje shumë të ulët.

Lista Serbe është thënë se ka akuzuar institucionet e vendit se kanë vepruar aktivisht kundër largimit të kryetarëve.

“Si zgjidhje është nevoja që Prishtina t’i zbatojë marrëveshjet e nënshkruara sa më shpejt dhe në përputhje me marrëveshjet e vitit 2013 dhe 2015 të formohet Asociacioni i Komunave Serbe, i cili do të zgjidhte një pjesë të problemit në terren”, ka deklaruar ekipi i Listës Serbe, shkruan “Kosovonline”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Tytti Tuppurainen, deputetë e Finlandës, njëherësh edhe pjesë e delegacionit…