Luftë e re në Buckingham/ Mbreti Karli III mund të jetë në ‘presion’ për të pritur Harry-n në Britani

25 shtator 2023 | 13:18

Pallati Buckingham ka mohuar raportet se Mbreti Karli III mund të detyrohet të lejojë Princin Harry të qëndrojë në Kensington Palace herën tjetër që ai të vizitojë MB.

Mosmarrëveshja vjen mes tensioneve të supozuara që rrethojnë rolin e Dukës së Sussex-it si këshilltar, gjë që e bën atë një nga shtatë anëtarët e familjes mbretërore që mund të jetë në vend të mbretit nëse ai është jashtë vendit ose nuk është mirë.

Sipas ligjit, këshilltarët e shtetit, të cilët përfshijnë gjithashtu Princeshën Anne dhe Princin Eduard, u kërkohet të kenë një shtëpi në Britani, por Harry me bazë në Kaliforni është efektivisht i pastrehë në MB pasi u dëbua nga Frogmore Cottage në fillim të këtij viti.

Në një përpjekje për të zgjidhur këtë çështje, burimet kanë pohuar se oborrtarët mbretërorë kanë diskutuar për t’i dhënë me qira një pronë në një pasuri mbretërore Harry-t dhe Meghan-it. Burimet mbretërore i thanë The Sunday Times se një opsion është një apartament në Pallatin Kensington, ku Princi William dhe Kate kanë një shtëpi dhe zyrë private. Por këto propozime u mbyllën shpejt.

Një mik i Karlit III tha: “Mbreti mund të shohë se heqja e Harrit si këshilltar shtetëror do të shihej si një akt konkurrence dhe ai nuk dëshiron ta bëjë këtë. Nëse, si pasojë e kësaj, diku në pasurinë mbretërore duhet të ketë një vend për djalin e tij, kjo duket e arsyeshme të bëhet”.

Buckingham Palace e mohoi idenë, duke i thënë gazetës troç: “Këto pretendime nuk janë të vërteta“. Kuptohet se mbreti heziton të largojë Princin Harry dhe Princin Andrew si këshilltarë të shtetit për të shmangur përshkallëzimin e tensioneve brenda familjes mbretërore, duke besuar se ata nuk kanë gjasa të kenë nevojë ta zëvendësojnë atë.

Së fundmi u zbulua se ajo refuzoi Princin Harry një dhomë në Kështjellën Windsor në fillim të këtij muaji gjatë vizitës së tij të shkurtër në Londër. Duka fluturoi për në Londër nga SHBA për Çmimet WellChild dhe e pyeti nëse mund të qëndronte në Windsor ndërsa babai i tij Karli III qëndroi në Balmoral për të shënuar përvjetorin e vdekjes së Mbretëreshës.

Besohet se ai donte të qëndronte në Kështjellë për të vizituar varrin e Mbretëreshës të nesërmen, por kërkesa e tij nuk u plotësua. Princit iu tha se do t’i duhej të rezervonte paraprakisht në të ardhmen nëse donte të qëndronte në një rezidencë mbretërore ose të vizitonte Mbretin Karli III ndërsa ishte në MB.

Harry përfundimisht e kaloi natën në një hotel, ndërsa u lejua të vizitonte varrin e Mbretëreshës, gjë që e bëri privatisht.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Sulmuesi i Shqipërisë, Armando Broja është shprehur i lumtur që…