Macroni dhe Trumpi: Në Siri janë përdorur armë kimike

09 prill 2018 | 10:52

President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, dhe president i Francës Emanuel Macron, janë dakorduar nëpërmjet një bisede telefonike se në sulmin në qytetin sirian Duma janë përdorur armë kimike.

Ata ranë dakord të bashkëpunojnë për të krijuar një përgjegjësi të qartë për përdorimin e armëve të tilla.

Të dy presidentët shkëmbyen informacione dhe analiza që konfirmuan se ishte një sulm ndaj armëve kimike, njofton presidenca franceze.

“Të gjitha përgjegjësitë duhet të përcaktohen qartë”, thuhet në deklaratë, shkruan “Reuters”.

Në një sulm të armëve kimike në Duma, në Guta Lindore në Siri janë vrarë të paktën 40 civilë.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Me rastin e dhjetëvjetorit të hartimit të Kushtetutës së Republikës…