Mallkimi i aktorëve të “Home Alone”/ Si iu “shkatërrua” jeta pas suksesit të filmit më të dashur të Krishtlindjes

17 nëntor 2023 | 12:05

Ja si ndryshoi jeta e aktorëve të filmit që u kthye në ikonë të festave të fundvitit

Kanë kaluar më shumë se 30 vjet që kur “ Home Alone” u shfaq në kinema, duke u bërë filmi më i parë ndodnjëherë për Krishtlindje.

Që nga publikimi i tij në 1990, filmis ende rishikohet anë e mbanë botësris çdo fundvit. Nuk ka mënyrë më të bukur se sa të kalosh Krishtlindjen duke parë Kevin McCallister duke shkaktuar kaos në sallat e shtëpisë së madhe të prindërve të tij.

Shikuesit anembanë globit nuk mund të mos bien në dashuri me filmin hollivudian dhe kastin e dashur, jeta e të cilëve u ndryshua përgjithmonë pas publikimit, por jo gjithmonë për mirë. Shumë nga yjet e filmit të vitit 1990 patën një jetë tepër të mundimshme pas suksesit të filmit.

Ndërsa klasikja hollivudiane feston ditëlindjen e saj të 33-të, le të hedhim një sy në jetën e vështirë të aktorëve protagonistë…

Kevin McCallister- Macaulay Culkin

Ndoshta, viktima më e famshme e mallkimit të Hollivudit ishte njeriu kryesor i filmit, Macaulay Culkin, i cili u bë i famshëm për rolin e tij si Kevin McCallister. Aktori i ri vazhdoi të ndërtojë një karrierë spektakolare aktrimi si një nga fëmijët me profil të lartë në botë.

I riu vazhdoi të fitonte miliona nga filmat e tij të mëvonshëm, duke përfshirë “Home Alone 2”, “The Pagemaster” dhe “Richie Rich” në mesin e viteve ’90. Por jeta e tij perfekte e Hollivudit ndryshoi shpejt kur ai arriti në vitet e tij të adoleshencës pasi u largua nga Hollywood.

Jeta e tij personale mori një goditje pasi ai u largua nga prindërit e tij në vitin 1994, kur u përfshi në një betejë të ashpër ligjore me prindërit e tij për t’i penguar ata të kontrollonin pasurinë e tij të madhe. Në moshën 18-vjeçare, Macaulay, tani 43 vjeç, u martua me aktoren Rachel Milner.

Por dy vjet pasi dyshja u martuan në vitin 1998, ata vendosën të ndaheshin dhe u divorcuan në vitin 2002. Aktori gjithashtu u përfshi në skandalin seksual të fëmijëve të Michael Jackson, por këmbënguli se ai nuk ishte abuzuar kurrë nga Mbreti i Popit.

Macaulay beson se marrëdhënia e tij me muzikantin ishte për shkak të ekspozimit të tyre të përbashkët ndaj famës në një moshë kaq të re.

Duke folur në podcastin Inside Of You me Michael Rosenbaum, ai sqaroi: “Shumë gjëra po ndodhnin, të mëdha dhe të shpejta me mua, dhe mendoj se ai u identifikua me këtë.”

Gjërat nuk u përmirësuan për yllin në vitin 2004, kur u gjend në telashe me ligjin. Ai u arrestua me dyshimin për posedim marijuanë dhe posedim të një substance të kontrolluar pa recetë.

Policia besohet se ka gjetur 17.3 gramë marihuanë, tetë pilula Xanax dhe 16 pilula që përmbajnë klonazepam – një qetësues varësie që përdoret për trajtimin e ankthit dhe konfiskimeve. Aktori u deklarua fajtor dhe u dënua me një vit me kusht. Në intervistat e mëvonshme, Culkin mohoi se ai ishte ndonjëherë i varur nga drogat e forta.

Ai i tha The Guardian në vitin 2016: “Jo, nuk isha i droguar. Gjëja që më shqetësoi ishte tabloidët që e zmadhuan si gjë”

Macaulay që atëherë është rikthyer mjaft në aktrim dhe luajti në “American Horror Story: Double Feature” në vitin 2021 dhe që nga ajo kohë është duke u forcuar.

Fuller McCallister – Kieran Culkin

Një nga fansat e aktorit që mund të ketë munguar në kastin e mbushur me yje është vëllai më i vogël i Macaulay, Kieran Culkin, i cili luajti në dy filmat e parë Home Alone si vëllai i Kevinit, Fuller. Ai vazhdoi të ketë një karrierë të suksesshme në filma si vëllai i tij, duke shfaqur në “Father of the Bride”, “She’s All That” dhe “Scott Pilgrim Vs The World”.

 

Kohët e fundit, aktori gjeti një nivel të ri kur luajti si Roman Roy në shfaqjen televizive të suksesshme “Succession”. Megjithatë, gjatë ngritjes së tij në famë, ai u përball me vështirësi të mëdha për shkak të babait të tij, për të cilin ai pohoi: “nuk ishte një person i mirë dhe… ndoshta jo një prind i mirë”.

Duke folur për The Hollywood Reporter, Kieran shpjegoi: “Unë kurrë nuk e kam parë atë si baba. Ai në të vërtetë nuk ishte aty ku duhet, dhe kur më në fund u largua përgjithmonë, kishte më shumë kuptim.”

Ai pretendoi se babai i tij u zhduk një herë për tre muaj, duke e lënë nënën e tij të kujdesej për fëmijët e tyre përpara se të ndaheshin përfundimisht në vitin 1995 kur Kieran ishte 13 vjeç. Vështirësitë u bënë jehonë nga vëllai i tij Macaulay i cili i tha podcastit WTF të Marc Maron në 2018 se babai i tyre “fizikisht dhe mendërisht” abuzonte dhe ishte “xheloz” për suksesin e tyre.

Buzz McCallister – Devin Ratray

Devin Ratray luajti rolin e vëllait të madh të Kevinit, Buzz McCallister. Ai vazhdoi të fitonte disa role të vogla në “Little Monsters”, “Dennis the Menace” dhe “The Prince and Me” në mesin e viteve ’90.

Por gjërat morën kthesën më të keqe për aktorin më vonë gjatë vitit, kur ai u dorëzua në polici në Oklahoma City pasi dyshohet se sulmoi të dashurën e tij gjatë një sherri në vitin 2021. 44-vjeçari u akuzua për sulm në familje dhe disa vepra të tjera. Për të u lëshua një urdhër arresti pasi dyshohet se sulmoi gruan që disa javë më vonë. Më vonë ai u lirua me një garanci prej 16,000 £.

Peter McCallister – John Heard

John Heard ishte më i njohur për rolin e tij si babai i dashur i Kevinit, Peter McCallister në filmin legjendar të Krishtlindjeve. Por është e drejtë të thuhet se gjërat ishin më pak se rozë në jetën e tij personale.

Megjithë karrierën e tij të suksesshme të aktrimit, jeta e aktorit u dëmtua nga drama dhe tragjedia e jetës reale. Jeta e tij e dashurisë dukej se po kalonte nga një fatkeqësi në tjetrën.

Në vitin 1979, ai u martua me yllin e Superman, Margot Kidder, por dyshja u ndanë vetëm gjashtë ditë pasi thanë ‘po’. Ai vazhdoi të krijonte një lidhje me aktoren Melissa Leo, e cila lindi djalin e tij John Matthew Heard.

Megjithatë, dyshja i dha fund marrëdhënies së tyre me kushte të këqija kur ai u arrestua në vitin 1991 me dyshimin se e kishte sulmuar atë. Ai gjithashtu u akuzua për sulm të shkallës së tretë pasi dyshohet se kishte goditur Melissa-n, si dhe përndjekjen e saj dhe djalit të tyre dhe  rrahjen e partnerit të saj të ri.

Në atë kohë, Melissa i tha revistës People: “Kam frikë për sigurinë e djalit tim dhe sigurinë time”. Gjatë gjithë viteve nëntëdhjetë, John u përball me një sërë shkeljesh dhe u shpall fajtor për shkeljen e shtëpisë së ish-it të tij në Baltimore në 1997.

Por kjo nuk e pengoi aktorin të përpiqej të gjente përsëri dashurinë dhe vazhdoi të martohej edhe dy herë të tjera, me Sharon Heard – e cila ndante fëmijët Max dhe Annika së bashku – dhe Lana Pritchard. Martesa e tij me Lanën u shemb pas vetëm shtatë muajsh.

Djali i aktorit, Maxwell John, nga martesa e tij me Sharon, vdiq në moshën 22-vjeçare në vitin 2016.  Vetëm një vit më vonë, John u gjet i vdekur në një dhomë hoteli në Palo Alto, Kaliforni, në korrik 2017. Ai u zbulua nga një shërbëtore në moshën 71-vjeçare pasi pësoi një atak fatal në zemër.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Në Klinikën e Urologjisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës…