Marifeti i ri i Apple, ja si ta dalloni iPhone 15 nëse është origjinal pa e nxjerrë nga kutia (Video)

22 shtator 2023 | 22:11

Gjiganti amerikan i teknologjisë, Apple, prezantoi pak ditë më parë modelin e ri të smartfonit, iPhone 15.

Përveç risive te kjo pajisje, Apple duket se ka menduar edhe për një sistem të ri sigurie, për të ndaluar mashtrimin me telefona të rremë.

Në një video të publikuar në rrjetet sociale, dallohet se kutia e iPhone 15, në pjesën e pasme ka disa barkode që dallohen vetëm nëse i shikon me dritë ultraviolet.

Sipas ekspertëve të teknologjisë, këto dy barkode shërbejnë për të kuptuar nëse kutia është hapur apo jo, dhe nëse është origjinale.

Megjithatë ka edhe mënyra të tjera për t’u siguruar që pajisja që bleni është origjinale. Një mënyrë është ajo e kontrollimit të numrit serial të printuar në kuti, apo hapja e kutisë përpara blerësit dhe krahasimi i numrit IMEI nga “settings” të telefonit për të parë nëse përputhet me atë të printuar në kuti.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Është ndarë nga jeta ish-Presidenti italian, Giorgio Napolitano. Napolitano u…