Marrëdhëniet e tensionura Ukrainë-Poloni po shkaktojnë përçarje në BE

24 shtator 2023 | 13:27

Njoftimi i Polonisë se do të ndalojë furnizimin me armë Ukrainës pas një konflikti të ashpër mbi ndalimin e importeve të produkteve bujqësore ukrainase vazhdon të jetë i madh, megjithëse Varshava duket se është tërhequr.

“CNN” është përpjekur ta paraqesë situatën në kampin e Bashkimit Evropian (BE) ku duket se ka një “krisje” për mbështetjen për Kievin, ndërkohë që lufta në Ukrainë vazhdon.Mediumi i njohur amerikan ka kujtuar se Polonia ishte një nga aleatët më të afërt të Kievit deri në shpërthimin e krizës aktuale.

Pas këtij zhvillimi, siç është theksuar në analizën e “CNN”-së, ngrihen një sërë pyetjesh, më e rëndësishmja prej të cilave është nëse vendosmëria e palëkundur e Evropës përballë një pushtimi rus në shkallë të plotë do të përfundojë.

Si filloi kriza?

Polonia, Sllovakia dhe Hungaria kanë njoftuar kufizime në importet e drithërave nga Ukraina të premten pasi Komisioni Evropian ka vendosur të mos zgjasë ndalimin e shitjeve për pesë nga fqinjët evropiane të Ukrainës, të cilët përfshijnë gjithashtu Rumaninë dhe Bullgarinë.

Këto vende janë ankuar se gruri i lirë ukrainas po shkatërron tregun e tyre të brendshëm.

Disa javë para zgjedhjeve në Poloni

“CNN”-i ka vërejtur se Polonia është disa javë larg zgjedhjeve kombëtare të 15 tetorit, në të cilat partia në pushtet Ligj dhe Drejtësi (PiS) pritet të pësojë humbje.

Në këtë analizë të veçantë është tjeksuar se bujqësia është veçanërisht e rëndësishme për politikën evropiane. Gjithashtu, duke theksuar se fermerët kanë një këndvështrim politik, qytetarët priren të kujdesen për sigurinë ushqimore, ndonjëherë në mënyrë disproporcionale dhe irracionale, sipas “CNN”.

Dhe, PiS-i do të ketë nevojë për votat rurale për të qëndruar në pushtet.

Kjo shpjegon lëvizjen e qeverisë polake që donte të bënte një gjest nacionalist, i cili do të vinte në qendër të vëmendjes.

Megjithatë, ky mosmarrëveshje relativisht margjinale doli jashtë kontrollit të martën e kaluar, kur Volodymyr Zelensky i ka thënë Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së: “Është shqetësuese të shohësh se disa në Evropë, disa nga miqtë tanë në Europë, po shtriren sikur na duan”.

Ndërsa kryeministri polak, Mateusz Morawiecki është përgjigjur në rrjetet sociale duke shkruar: “Ne nuk po dërgojmë më armë në Ukrainë, sepse tani do të armatosim Poloninë”. Varshava më pas është tërhequr nga ai pozicion dhe është zotuar se do të dërgonte armët e premtuara në Ukrainë.

Në fakt, presidenti polak, Andrzej Duda, ka pohuar se fjalët e kryeministrit të vendit të tij janë “interpretuar në mënyrën më të keqe të mundshme”.

Zemërimi për Varshavën

Pas kësaj polemike, ka shumë pikëpyetje në lidhje me unitetin evropian. Një burim me njohuri për mbrojtjen evropiane i cili ka folur për “CNN”-në ka pohuar se ky vendim i Morawieckit ishte për shkak të marrëdhënieve të PiS-it me fermerët polakë.

Një zyrtar i NATO-s beson se Polonia nuk do të ndryshojë qëndrimin e saj ndaj Kievit pasi “polakët kanë një interes jetik që Ukraina të fitojë këtë luftë”, pasi ata më pas do të jenë të pambrojtur ndaj kundërshtarit të tyre kryesor, Rusisë, dhe ai gjithashtu beson se ishte një lëvizje para zgjedhore.

“CNN”-i ka vërejtur se ky postim kishte për qëllim një audiencë vendase, është e vështirë të injorosh zemërimin për Varshavën në Evropë.

Fermerët polakë dhe hyrja e Ukrainës në BE

Më tutje, “CNN”-i në analizën e tij i referohet asaj se çfarë mund të nënkuptojë kriza aktuale për Ukrainën në planin afatgjatë. Perëndimi aktualisht po bën një përpjekje të madhe për të integruar Ukrainën në institucionet e saj.

Vendi po përpiqet të bashkohet si në BE ashtu edhe në NATO, për të cilat ka mbështetje unanime. Megjithatë, kjo mbështetje tashmë vjen me paralajmërime dhe kushte. Shumica e vendeve anëtare të BE-së pranojnë se që Ukraina të anëtarësohet do të duhet një reformë thelbësore në mënyrën se si funksionon BE-ja. Nëse Ukraina do të bashkohej ashtu siç është, shumë nga fondet që aktualisht shkojnë për shtetet anëtare në formën e subvencioneve, duke përfshirë edhe për bujqësinë  do të shkonin në Ukrainë. “Përpiquni t’ia shisni atë fermerëve polakë”, ka shkruar CNN.

Strukturat aktuale të BE-së do t’i jepnin edhe anëtarit më të ri ndikim të madh në institucione, përkatësisht parlamentin dhe këshillin e shteteve anëtare. Sa i përket NATO-s, ka anëtarë të aleancës të cilëve nuk u pëlqen ideja që një vend fjalë për fjalë në luftë do të kishte akses në mekanizmin e Nenit 5, i cili parashikon “një për të gjithë dhe të gjithë për një” dhe i shtyn aleatët të mbështesin njëri-tjetrin.

Episodi me Poloninë, ka shtuar analiza e “CNN”-it mund t’u bëjë presion vendeve që vënë në dyshim korrektësinë e vendimeve të Perëndimit për t’i dhënë kaq shumë mbështetje një vendi që nuk është as anëtar i aleancës.

“Dhuratë për Putinin”

Më në fund, zyrtarët në të gjithë Evropën janë të indinjuar pasi ngjarjet e fundit i japin Vladimir Putin një mundësi për propaganda.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, i pyetur për mosmarrëveshjen, e ka përdorur atë për të thënë se “ka tensione të caktuara midis Varshavës dhe Kievit. Ne parashikojmë që këto tensione do të rriten”.

Shumë diplomatë, në fund të fundit, argumentojnë se në luftën e dezinformimit ajo që është e keqe për Perëndimin është e mirë për Rusinë.

Konfliktet publike midis vendeve perëndimore e bëjnë më të lehtë argumentimin se Perëndimi është i ndarë dhe një Perëndim i ndarë është sigurisht një gjë e mirë për Kremlinin, ka përfunduar “CNN”-i.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka thënë se nuk e…