May paralajmëron katastrofë nëse nuk mbështetet plani për Brexit

13 janar 2019 | 13:40

Kryeministrja britanike, Theresa May, ka paralajmëruar ligjvënësit se dështimi për të mbështetur planin e saj për largim nga Bashkimi Evropian, do të ishte katastrofë për Britaninë, në prag të votimit në Parlament.

Ligjvënësit pritet të votojnë të martën, pas dështimit të votimit në dhjetor për shkak të mungesës së mbështetjes edhe nga vet partia e saj.

May, duket se është duke e arritur mbështetjen e duhur, por ajo theksoi përsëri për mediat britanike se ligjvënësit nuk duhet të dëshpërojnë popullin që votoi për Brexit.

“Ky veprim do të ishte katastrofë dhe i pafalshëm si dhe thyerje e besimit të demokracisë në vendin tonë”, ka thënë May.

“Mesazhi im për Parlamentin këtë vikend është i thjeshtë: është koha të harrojmë lojërat dhe të bëjmë atë çfarë është e duhur për vendin tonë”, është shprehur ajo.

Britania, vendi i pestë në botë më ekonominë më të madhe, duhet të largohet nga Bashkimi Evropian më 29 mars, sipas marrëveshjes.

Fjalët Kyçe:

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila, ka vlerësuar se dialogu me…