Mbi 290 persona të vdekur nga sulmet në Shri Lankë

22 prill 2019 | 08:08

Të paktën 290 persona kanë vdekur në Shri Lankë, si pasojë e disa shpërthimeve në kisha dhe hotele luksoze, që kanë ndodhur mëngjesin e së dielës, teksa besimtarët kanë qenë duke kryer shërbimet për festën e Pashkëve.

Policia ka njoftuar se 24 persona janë arrestuar, ndonëse nuk dihet se kush ka kryer sulmet.

Përveç të vdekurve, rreth 500 persona të tjerë janë plagosur dhe dhjetëra të huaj janë në mesin e viktimave.

Sulmet me bomba të ditës së diel, kanë shënuar incidentin më të përgjakshëm në Shri Lankë prej përfundimit të luftës civile më 2009.

Në Shri Lankë vetëm shtatë për qind e popullsisë i takon besim të krishterë. Shumica e tyre janë budistë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Shumën prej 1 deri në 10 euro, varësisht prej mundësive…