Mbi njëmijë raste aktive me Covid-19 në Kosovë

20 qershor 2020 | 23:46

Nga 8 shkurti deri më 20 qershor 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 21 078 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2.

Prej tyre, pozitive kanë rezultuar 2.073 raste, ndërsa janë regjistruar 35 raste të vdekjes së pacientëve, të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Ndërkaq, deri më sot janë shëruar 1.018 pacientë të prekur nga Covid-19.

Numri i rasteve aktive me koronavirus në Kosovë është 1.020.

Në IKSHPK në vazhdimësi përgjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrur të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke i obliguar për vetëizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptome.

Të shtunën janë testuar gjithsej 416 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren. Me SARS-CoV-2, janë konfirmuar 75 raste.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
   Ashtu si të gjithë shqiptarët, u dëshpërova, kur dëgjova…