Me një avion nga Maqedonia ka ikur familja e presidentit të Kazakistanit

07 janar 2022 | 22:24

Me dy avionë privat sot është evakuuar familja e presidentit të parë të Kazakistanit, Nursulltan Nazarbaev, përcjell RIA Novosti.

Një avion në Kazakistan dyshohet se ka fluturuar nga Maqedonia dhe tjetri nga Emiratet e Bashkuara Arabe, dhe më pas të dy avionët janë nisur për në Kirgistan.

Në ditët e para të vitit të ri nisën protestat në Kazakistan. Banorët e qyteteve Zhanaozen dhe Aktau, të vendosura në rajonin e prodhimit të naftës Mangistau, protestuan kundër dyfishimit të çmimit të gazit të lëngshëm të naftës që përdoret si lëndë djegëse për makinat.

Ministria e Republikës së Energjisë sqaroi se nga 1 janari, vlera e tij filloi të formohej në tregtimin elektronik në bursë, në bazë të ofertës dhe kërkesës.

Më 4 janar, autoritetet njoftuan se ishin gati të plotësonin kërkesën kryesore të protestuesve – uljen e çmimit të benzinës. Megjithatë, protestat filluan edhe në qytete të tjera.

Presidenti aktual Tokayev më pas shpërndau qeverinë. Ai gjithashtu njoftoi se do të drejtonte Këshillin e Sigurimit, i cili më parë ishte kryesuar nga presidenti i parë i vendit, Nursultan Nazarbayev.

Qeveria vendosi rregullimin shtetëror të çmimeve të benzinës dhe naftës në 180 ditë. Në të gjithë vendin është shpallur gjendje e jashtëzakonshme.

Presidenti paralajmëroi protestuesit se autoritetet do të marrin masat më të rrepta ndaj autorëve, pasi si pasojë e trazirave u vranë pjesëtarë të forcave të sigurisë.

Përveç kësaj, protestuesit bënë disa përpjekje për të thyer ndërtesat administrative dhe komisariatet e policisë, duke vrarë dhjetëra njerëz. Monumenti i Nazarbayevit ndërkohë u shkatërrua në Taldykorgan.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Përtej funksioneve të ndryshme, Gentian Zyberi – profesor i të…