Merkeli dhe Macroni i kërkojnë Rusisë lirimin e marinarëve ukrainas

28 dhjetor 17:25

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti francez, Emmanuel Macron, kanë kërkuar nga Rusia të lirojë marinarët ukrainas që ishin rrëmbyer së bashku me anijet e tyre muajin e kaluar në ngushticën Kërç, e cila lidh Detin e Zi me Detin Azov, raporton “Reuters”.

Mosa ka akuzuar 24 marinarë për kalim të jashtëligjshëm të kufirit rus.

Ukraina ka thënë se Rusia ka kapur tri nga anijet e tyre dhe ka akuzuar Moskën për agresion ushtarak.

“Ne kërkojmë një transit të sigurt, të lirë dhe të papenguar për të gjitha anijet përmes ngushticës Kërç dhe lirimin e menjëhershëm dhe të pakushtëzuar të të gjithë detarëve ukrainas të ndaluar ilegalisht”,është thënë në deklaratën e përbashkët të Merkelit dhe Macronit.

Pas kapjes së detarëve dhe anijeve të tyre, Kievi i ka kërkuar aleatëve të saj perëndimorë të marrin në konsideratë sanksione të tjera kundër Moskës. Rusia ka akuzuar Ukrainën për komplotimin me Perëndimin për të provokuar një krizë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ish-mbrojtësi i Milanit dhe Lazios, Jaap Stam ka marrë zyrtarisht…