Misteri i “qenit i tërbuar”

20 shtator 2023 | 08:05

Gjendja shëndetësore e Ramazan Kadyrov, liderit të çeçenëve dhe një prej aleatëve më të vendosur të presidentit rus Vladimir Putin, ka qenë prej ditësh në sy të publikut. Fillimisht u shfaq informacioni se 46-vjeçari Kadyrov ishte i sëmurë rëndë, më pas ra në koma dhe madje vdiq. Një ditë më vonë, ai i mohoi thashethemet me një video të çuditshme dhe përfundimisht Kremlini – për të cilin lideri çeçen ka bërë punë të pista në territorin e Ukrainës për gati dy vjet – njoftoi për këtë.

Në fund, pyetja që lind është pse po ndodh e gjithë kjo dramë pikërisht tani dhe çfarë po ndodh në të vërtetë me njeriun që ata e quajnë “qeni i tërbuar” i Putinit?

Gjithçka filloi të premten, kur pati zëra se Kadyrov ishte i sëmurë rëndë.

Zëdhënësi i inteligjencës ukrainase Andriy Yusov tha se Kadyrov ishte në koma pasi shëndeti i tij u përkeqësua.

“Mund të konfirmojmë se ai ka pasur një tjetër përkeqësim serioz dhe ka qenë në gjendje kritike ditët e fundit”, tha ai në atë kohë.

Ai ka deklaruar gjithashtu se sipas informacioneve që pala ukrainase ka marrë nga disa burime të mirëinformuara nga qarqet mjekësore dhe politike, gjendja e tij e rëndë shëndetësore nuk është shkaktuar nga lëndime.

“Detaje të tjera duhet të sqarohen më tej”. Kadyrov është i sëmurë për një kohë të gjatë dhe bëhet fjalë për probleme sistematike shëndetësore”, tha ai dhe shtoi se kjo nuk është hera e parë që dalin thashetheme për gjendjen jo të mirë shëndetësore të liderit çeçen, duke iu referuar informacioneve nga marsi. Në atë kohë u spekulua se Kadyrov ishte helmuar, por edhe se ai ishte diagnostikuar me një sëmundje të rëndë të veshkave.

Në të njëjtën ditë, të premten në mbrëmje, në kanale të ndryshme Telegram u shfaqën informacione të pakonfirmuara se Kadyrov dyshohet se vdiq në Spitalin Qendror Klinik të Administratës së Presidentit të Federatës Ruse.

Kadyrov mohoi gjithçka një ditë më vonë

Megjithatë, vetëm një ditë pasi Ukraina publikoi informacione për gjendjen kritike shëndetësore të Kadyrov, Umar Daudov, një ndihmës i liderit çeçen, postoi në mediat sociale një video të Kadyrov duke bërë një shëtitje në mbrëmje me familjen e tij.

“Shëtitja ishte një fund i mrekullueshëm i darkës me familjen. Përfitoni nga këto momente të lumtura miq. Gjeni kohë dhe kushtojini më shumë vëmendje familjes. Merrni një pushim nga turma dhe kënaqeni veten dhe ata”, thuhet në përshkrimin e videos.

Më pas, pasi iu duk se ky nuk ishte konfirmim i mjaftueshëm, ose nga ana tjetër, i nevojiteshin më shumë “prova” që do të largonin vëmendjen nga pretendimet e zyrtarëve ukrainas, videon e publikoi vetë Kadyrov.

“I këshilloj të gjithë ata që nuk e dallojnë të vërtetën nga gënjeshtra në internet, të bëjnë një shëtitje në ajër të pastër dhe të rregullojnë mendimet e tyre. Shiu është mrekullisht gjallërues”, tha Kadyrov dhe shtoi se kishte ecur 11 kilometra.

Në fund foli edhe Kremlini

Mirëpo, duket se edhe kaq nuk mjafton, ndaj gjithçka ka bërë të ditur edhe Kremlini. Gjegjësisht, të hënën, zëdhënësi i presidentit rus, Dmitry Peskov, tha se Kremlini nuk ka informacion për sëmundjen e mundshme të liderit Kadyrov.

Ai gjithashtu mohoi raportet se lideri çeçen dyshohet se ishte takuar me Vladimir Putin, të cilat u shfaqën në të njëjtën kohë me historitë për shëndetin e sëmurë të Kadyrovit.

“Nuk kemi asnjë informacion”. Në çdo rast, administrata presidenciale vështirë se mund të japë informacion për shëndetin e tij. Pra, ne nuk kemi asgjë për të thënë këtu,” u përgjigj Peskov gazetarëve kur u pyet se sa i shqetësuar është Kremlini për gjendjen e Kadyrov.

Një histori problemesh shëndetësore dhe vdekje misterioze e një mjeku

Meqë ra fjala, kjo nuk është hera e parë që publiku spekulon për shëndetin e Kadyrovit.

Dyshohet se lideri i Çeçenisë po përballet me një përkeqësim të shëndetit që nga fillimi i shtatorit prandaj, sipas disa raportimeve, mjeku i tij e ka paguar me kokë.

Përkatësisht, sipas atyre pretendimeve, Kadyrovi e varrosi të gjallë zëvendëskryeministrin e vendit të tij dhe mjekun e tij personal Elkan Suleimanov, sepse ai e fajësoi atë për përkeqësimin e shëndetit të tij.

Siç raportuan disa media, ai besonte se ishte helmuar. Ndjekësit e tij dyshohet se e bindën atë se Suleimanov i kishte bërë injeksione që e bën të sëmurë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Daut Haradinaj, nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK),…