NATO-ja shpalos agjendën për samitin e korrikut

28 maj 2018 | 19:07

NATO-ja ka njoftuar se në samtimin e 5 korrikut do të përqendrohet në pesë fusha kyçe, nga modernizimi deri të marrëdhëniet me Bashkimin Evropian.

NATO-ja vuri theksin edhe mbi “menaxhimin” e marrëdhënieve me, siç tha, një Rusi gjithnjë e më kategorike.

Sekretari i përgjithshëm i aleancës ushtarake, Jens Stoltenberg, ka thënë para Asamblesë Parlamentare të NATO-s në Varshavë se samiti do të përqendrohet edhe në projektimin e stabilitetit në rajonet kufitare, sidomos në jug, si dhe në ndarjen e shpenzimeve.

Duke u bazuar në vendimin e Aleancës për vendosjen e grupeve luftarake në krahun e saj lindor, që kufizohet me Rusinë, Stoltenberg ka pohuar se pret që në samitin e 11 dhe 12 korrikut në Bruksel, udhëheqësit e shteteve të marrin vendime edhe mbi përforcimin e gatishmërisë ushtarake.

“Mbrojtja jonë nuk varet vetëm nga forcat që i kemi vendosur, por edhe nga aftësia jonë për t’i lëvizur ato forca shpejt nëse është e nevojshme”, ka deklaruar Stoltenberg.

Vendet anëtare të NATO-s kanë vendosur rreth 4,000 trupa në shtetet e Baltikut dhe në Poloni, për t’iu kundërvënë kërcënimit rus, sidomos pas aneksimit të gadishullit ukrainas të Krimesë nga Moska, në vitin 2014.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Në kryeqytetin historik të Prizrenit, vendim që tashmë e ka…