Netanyahu hyn në Gaza: Ne do të qëndrojmë këtu deri në fitore

26 nëntor 2023 | 18:33

Kryeministri Benjamin Netanyahu vizitoi sot trupat në Rripin verior të Gazës në mes të armëpushimit të vazhdueshëm me Hamasin, për herë të parë që nga fillimi i luftës.

“Ne po bëjmë çdo përpjekje për t’i kthyer pengjet tona dhe përfundimisht do t’i kthejmë të gjithë,” thotë Netanyahu në një video të publikuar nga zyra e tij.

“Ne kemi tre synime për këtë luftë: eliminimin e Hamasit, kthimin e të gjithë pengjeve tona dhe sigurimin që Gaza të mos bëhet më një kërcënim për Shtetin e Izraelit”, thotë ai. “Do të vazhdojmë deri në fund, deri në fitore. Asgjë nuk do të na ndalojë dhe ne jemi të bindur se kemi fuqinë, forcën, vullnetin dhe vendosmërinë për të arritur të gjitha qëllimet e luftës dhe do ta bëjmë”.

Sipas Zyrës së Kryeministrit, Netanyahu vizitoi një nga tunelet e Hamasit të zbuluar nga trupat izraelite.

Ai u bashkua nga shefi i tij i shtabit Tzachi Braverman, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Tzachi Hanegbi, sekretari i tij ushtarak gjeneralmajor Avi Gil dhe zëvendës shefi i shtabit të IDF, gjeneralmajor Amir Baram.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Regjisori i njohur nga Zelanda e Re, Taika Waititi, bashkëshorti…