Nga zjarret në Turqi, bariut i lind një “Mrekulli”

01 gusht 2021 | 00:42

Kur një zjarr i egër u përhap në fshatin e tij, fermeri turk Sercan Bayat u bërtiti lopëve të tij që të iknin nga flakët dhe u lut për vdekjen e tij në vend që të shihte kafshët e tij digjeshin.

Duke parë kafshët e tij të kërcënuara nga zjarri-një moment që ai kapi në video-ishte momenti më i vështirë në jetën e 30 vjeçarit Bayat.

Por megjithëse ai humbi tetë bagëtitë e tij në flakë, ai më vonë gjeti jetë të re në formën e një kecje të porsalindur, i shtrirë i pafuqishëm, por ende duke marrë frymë, pasi nëna e tij kishte ngordhur në zjarr, raporton Reuters.

“Dy ose tre orë pasi u fikën flakët, e pashë atë në tokë. Ai është dhia jonë tani. Ne e quajtëm atë Mrekulli,” tha Bayat.

“Ne gjetëm një dhi tjetër në mes të zjarrit. Ajo ka një kec. Ja ku shkoni. Mrekullia numër dy,” shtoi Bayat, teksa puthte dhitë, përcjell Klankosova.tv.

Ai tha se megjithëse ferma e tij në Manavgat në Turqinë jugore është dëmtuar rëndë dhe ai humbi disa nga kafshët e tij, ai tani është “mbi hënë” në mbijetesën e ‘’fëmijëve’’.

Zjarri masiv pyjor ishte një nga afërsisht 100 zjarret që zyrtarët thonë se shpërtheu këtë javë në Turqinë jugore dhe perëndimore. Nxehtësia e madhe dhe erërat e forta nxitën flakët. Numri i të vdekurve nga zjarret u rrit në gjashtë të shtunën, pasi dy personel të zjarrfikësve vdiqën gjatë përpjekjeve për të kontrolluar zjarrin në Manavgat. Mijëra u evakuuan nga shtëpitë e tyre.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Këtë të diel presidentja Osmani do të ndajë Medalje Presidenciale…