Një tjetër shtet i BE gati të legalizojë kanabisin

07 gusht 2019 | 23:53

Nëse në Amsterdam mund të blini kanabis në dyqane specifike dhe në Katalonjë mund të pini në disa lokale ku lejohet lënda narkotike, Luksemburgu ka vendosur të shkojë më tej duke legalizuar të gjithë tregun e kanabisit.

Është ministri i Shëndetësisë, Etienne Schneider, që kërkon legalizimin e kanabisit duke cituar kryesisht arsye shëndetësore, por edhe për të luftuar trafikantët që përfitojnë të fusin droga të rrezikshme.

“Politika jonë e drogës që kemi patur për 50 vite nuk ka funksionuar. Duke ndaluar çdo gjë e ka bërë edhe më interesante për të rinjtë”, thotë Schneider për ‘Politico’.

Propozimi i Schneider, i mbështetur edhe ministri i Drejtësisë, Félix Braz, parashikon që Luksemburgu të legalizojë të gjithë tregun e kanabisit, që nga dhënia e licencave dhe deri te konsumimi. Parashikohen disa rregulla strikte, si ndalimi i konsumimit për personat nën 18 vjeç apo shitja e kanabisit për turistët, për të shmangur në këtë mënyrë “turizmin e kanabisit”, përcjell “TCh”.

Nëse vendimi miratohet, Luksemburgu do i bashkohet Kanadasë, Uruguajit dhe 11 shteteve të SHBA-së ku tregu i kanabisit është i legalizuar.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
"Temperaturat e larta që mbretërojnë në sezonin e verës ndikojnë…