Ortodoksët festojnë Pashkët nën masa të izolimit

18 prill 2020 | 17:54

Të krishterët ortodoksë i festojnë Pashkët këtë fundjavë nën masa të ashpra izolimi për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Autoritetet në Evropën Lindore dhe në Lindjen e Mesme kanë urdhëruar që shërbimet fetare të bëhen pa praninë e njerëzve.

Në Gjeorgji, megjithatë, besimtarët do të mund të shkojnë në kishë.

Ceremonia tradicionale e Zjarrit të Shenjtë u zhvillua në një kishë gati të zbrazët në Jerusalem.

Kisha është mbyllur muajin e kaluar dhe vetëm një pjesë e vogël e klerit ortodoks u lejua për ceremoni.

Kisha Ortodokse e Rusisë tha se ndërpret traditën e saj vjetore dhe se u bën thirrje miliona besimtarëve që të mos i frekuentojnë objektet fetare.

Në Ukrainë, zyrtarët thanë se policia do të vendoset përreth kishave për të mos lejuar tubime të mëdha të njerëzve.

Në Greqi, kufizimet e lëvizjes deri më tani janë vlerësuar gjerësisht për frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Koronavirusi, që e shkakton sëmundjen COVID-19, ka infektuar mbi 2.2 milionë njerëz në gjithë botën, ndërsa ka vrarë mbi 156,000./REL

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Drejtoria e Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale në Klinë,  njofton qytetarët…