Osmani: Guximi i UÇK-së është një histori heroizmi që do të tregohet brez pas brezi

12 qershor 2024 | 12:39

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, para shumë qytetarëve, në paradën e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), ka thënë se dita e çlirimit të Kosovës tregon për të kaluarën e dhimbshme të popullit.

Ajo ka thënë se festa e kësaj dite, tregon për të tashmen dhe synimin për një të ardhme me prosperitet.

“Kjo është një ditë për ta kujtuar të kaluarën tonë të dhimbshme po ashtu për të festuar të tashmen tonë dhe për të synuar një të ardhme me prosperitet. UÇK-ja ishte shtylla jonë më e fuqishme e rezistencës dhe shpresës, gratë dhe burrat trimat morën armen për ta mbrojtur të drejtën tonë për të ekzistuar. Guximi i UÇK-së është një histori heroizmi që do të tregohet brez pas brezi. Por udhëtimi ynë drejtë lirisë nuk ishte i vetëm, ne u mbështetëm nga aleat tanë”, ka thënë Osmani.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Me 12 Qershor 1999 në skenën e Lirisë së Kosovës…