Parlamenti i Hungarisë miraton ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO

26 shkurt 2024 | 18:32

Parlamenti i Hungarisë miratoi sot ofertën e Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO, duke pastruar pengesën e fundit për vendin për t’u bërë anëtari i 32-të i aleancës ushtarake të udhëhequr nga SHBA.

Votimi kaloi me 188 deputetë pro dhe gjashtë kundër. Në total votuan 194 anëtarë.

Kryeministri suedez Ulf Kristersson festoi votimin.

“Sot është një ditë historike. Parlamentet e të gjitha vendeve anëtare të NATO-s kanë votuar tani në favor të pranimit të Suedisë në NATO. Suedia është e gatshme të marrë përgjegjësinë e saj për sigurinë euro-atlantike”, tha ai në një postim në rrjetet sociale.

Suedia aplikoi për t’u bërë anëtare e NATO-s në maj 2022 pasi Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg gjithashtu përshëndeti votimin dhe tha: “Anëtarësimi i Suedisë do të na bëjë të gjithëve më të fortë dhe më të sigurt”, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka mbajtur takim me kryesinë…