Për herë të parë në Pakistan një grua hindu fiton ulëse në Senat

04 mars 12:25

Pakistani ka zgjedhur për herë të parë në Senat një grua të minoritetit hindu.

Krishna Kumari Kohli, 39-vjeçare, është anëtare e Partisë Popullore të Pakistanit dhe përkrahet nga të ashtuquajturit të paprekshëm, që i përkasin rangut më të ulët të sistemit të kastave që ende funksionon në Pakistan dhe Indinë fqinje.

Zgjedhja e saj është konsideruar si fitore e madhe për gratë dhe të drejtat e minoriteteve në Pakistan.

“Jam shumë e lumtur, për mua ka qenë e paimagjinueshme që të arrijë në senat”, i ka thënë Kumari Kohli agjencisë, “The Associated Press”.

“Do të vazhdojë të punojë për të drejtat e njerëzve të shtypur, sidomos për fuqizimin e rolit të grave, shëndetit dhe arsimimit të tyre”, ka shtuar ajo.

Në të njëjtën kohë, mentori i një numri të liderëve talibanë, Maulana Samiul Haq, nuk ka fituar ulëse në Senat.

Fitorja e Kohlit ka qenë pjesë e procesit të votës së fshehtë më 3 mars, nga anëtarët e Parlamentit dhe asambleve provinciale, të cilët i kanë dhënë partisë Lidhja Myslimane e Pakistanit, kontrollin e Dhomës së Lartë të Parlamentit. (Rel)

Fjalët Kyçe:

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kosova vazhdon të mbetet vendi i vetëm në Ballkan, qytetarët…