Pesëmbëdhjetë të vrarë nga sulmi me armë në një mauzole në Iran

26 tetor 23:21

Pesëmbëdhjetë persona janë qëlluar për vdekje dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur në një sulm në mauzoleun e Shah Cheragh në qytetin iranian, Shiraz.

Raportet fillestare thanë se tre sulmues kishin qëlluar drejt pelegrinëve dhe stafit në hyrje të tempullit mysliman shiit dhe se dy ishin arrestuar nga policia. Por shefi i gjyqësorit vendas tha se “vetëm një terrorist ishte i përfshirë”, raporton agjencia shtetërore e lajmeve Irna.

Televizioni shtetëror raportoi se dy fëmijë dhe një grua ishin midis të vdekurve.

Mauzoleu përfshin varret e dy djemve të Imamit të shtatë Shia Musa al-Kadhim, të cilët janë gjithashtu vëllezër të Imamit të tetë Ali al-Rida.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një person i moshës 30-vjeçare e ka humbur jetën si…