“Policia amerikane vitin e kaluar ka vrarë 987 persona”

06 janar 2018 | 10:53

Policia e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) gjatë vitit të kaluar ka vrarë 987 persona duke i qëlluar me armë.

Sipas një artikulli të gazetës “Washington Post”, të bazuar në statistikat e mbledhura nga burimet zyrtare lokale thuhet se në periudhën 2015-2017 rreth 3.000 persona kanë humbur jetën nga plumbat e policisë amerikane.

Sipas statistikave, policia në vitin 2015 ka vrarë 995 persona, 963 në vitin 2016 kurse 987 në vitin 2017.

Në anën tjetër thuhet se policia e SHBA-ve në vitin 2015 ka shkaktuar vdekjen e 36 afro-amerikanëve të paarmatosur ndërsa 17 në vitin 2016 dhe 19 në vitin 2017, transmeton Anadolu Agency (AA).

Më tej thuhet se regjistrimi i statistikave për dhunën e policisë në gjithë shtetin ka nisur pas vrasjes së 18 vjeçarit Michael Brown nga policia në muajin gusht të vitit 2014.

Në artikullin e gazetës thuhet se “policia nuk kushton vëmendjen dhe kujdesin e nevojshëm gjatë ndërhyrjeve të para kundër civilëve të paarmatosur”.

Byroja Federale e Hetimeve (FBI) ka nisur të regjistrojë rastet që kanë të bëjnë me dhunën e policisë që nga viti 2015, por para pak kohësh bëri të ditur se do të përditësohen databazat në të gjithë shtetit.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu, ka thënë…