Premier Liga bindshëm para Serisë A e La Ligas për të drejtat televizive

17 janar 17:22

Premier Liga ka lënë shumë prapa Serinë A dhe La Ligan për të drejtat televizive.

Megjithatë është hera e parë që një klub anglez merr primatin në këtë aspekt, transmeton “Koha.net”.

Është Manchester Unitedi që ka lënë prapa dy gjigantët spanjoll, Real Madridin e Barcelonën, për të drejtat televizive.

Premier Liga prinë bindshëm me klube në top 20-shen e publikuar sot nga UEFA, me gjithsej 16 klube, përderisa Serie A përfaqësohet nga Juventusi e Interi, e Spanja me Barcelonën e Real Madridin.

Në arkat e klubeve të Premier Ligës janë derdhur 2.27 miliardë euro, kurse pas saj renditet Serie A me 1 miliard dollarë.

Këto të drejta televizive janë për vitin 2016, dhe kjo është lista e plotë e klubeve:

Image

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Gara për postin e presidentit të Federatës Shqiptare të futbollit…