Presidenca: Anëtarët e ekipit negociator shprehin gatishmërinë për suspendimin e taksës

28 shkurt 2019 | 12:49

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pasur një takim të përbashkët me drejtorin kryesor për Çështje Evropiane në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të ShBA-së, John Erath, drejtorin për Ballkan të Këshillit Kombëtar të Sigurisë së ShBA-së, Brad Berkley, si dhe me Ekipin Negociator të Kosovës, përkatësisht me zëvendëskryeministrat Behgjet Pacolli, Fatmir Limaj, Enver Hoxhaj, Dardan Gashi dhe me kryetarin e PSD-së, Shpend Ahmeti.

Në këtë takim është biseduar për procesin e dialogut përfundimtar ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, për përgatitjet e këtij procesi dhe tejkalimin e pengesave aktuale, duke përfshirë këshillat e ShBA-së për domosdoshmërinë e suspendimit të përkohshëm të taksës dhe rifillimin e dialogut, si dhe për shtimin e përpjekjeve për arritjen e marrëveshjes gjithëpërfshirëse.

Ishte konstatim i përbashkët se marrëveshja duhet të jetë përfundimtare me njohje reciproke.

Po ashtu, presidenti Thaçi edhe në takimin e sotëm ka ripërsëritur qëndrimin se me asnjë kusht dhe në asnjë rrethanë, Republika e Kosovës nuk do t’i rrezikojë marrëdhëniet ndërshtetërore dhe miqësinë speciale me ShBA-në.

“Të gjithë anëtarët e Ekipit Negociator kanë shprehur shqetësimin për veprimet agresive të Beogradit, por në të njëjtën kohë kanë shprehur edhe gatishmërinë e tyre për respektimin e këshillës së ShBA-së për suspendimin e taksës dhe rifillimin e dialogut në Bruksel”, është bërë me dije në komunikatën e Presidencës.

/Epoka e re/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Në bazë të rregullores për kategorizimin e sportistëve dhe trajnerëve,…