Presidenti polak: Polonia është gati për armë bërthamore nëse NATO vendos të forcojë krahun e saj lindor

22 prill 2024 | 15:07

Presidenti polak, Andrzej Duda, ka thënë se vendi i tij është “gati” të mirëpresë armët bërthamore në territorin e tij nëse NATO, anëtare e së cilës është Polonia, vendos të forcojë krahun e saj lindor.

“Nëse aleatët tanë vendosin të vendosin armë bërthamore si pjesë e një shkëmbimi bërthamor në territorin tonë për të forcuar sigurinë e krahut lindor të NATO-s, ne jemi gati ta bëjmë këtë”, ka thënë Duda për gazetën “Fakt”.

Krahu lindor i NATO-s po përballet me vendosjen e armëve të reja ruse në Kaliningradin fqinj, si dhe në Bjellorusi.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Para takimit të Këshillit të Sigurimit, presidentja e Kosovës, Vjosa…