Kryeqytetasit kanë vazhduar dominimin dhe fitoret në kampionatin francez, pasi kësaj radhe me shumë lehtësi e ka mposhtur Montpellierin.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me dominim të vendasve, të cilët përveç rasteve të shumta arritën t’i shënojnë edhe tri gola.

Goli i parë i ndeshjes erdhi pas vetëm tetë minutave lojë dhe ishte Pablo Sarabia, i cili shënoi për 1-0.

Në minutën e 42-të ishte Angel Di Maria që shënoi një gol të bukur për 2-0, ndërsa Daniel Congre (44’) shënoi autogol për ta quar PSG-në në pushim me epërsi 3-0.

Në pjesën e dytë, PSG ishte skuadra e vetme që luajti futboll, krijoi raste dhe shënoi edhe tre gola tjerë.

Fillimisht ishte Kylian Mbappe (57’) që shënoi një gol të bukur për 4-0 pas asistimit të Neymarit, ndërsa Laywin Kurzawa (65’) shënoi për 5-0 dhe ky doli të jetë rezultati përfundimtar.

Pas kësaj fitore, PSG ka 55 pikë në vendin e parë, ndërsa Montpellier renditet në vendin e katërt me 33 pikë.

Në ndeshjen e radhës, parisienët udhëtojnë te Nantes, ndërsa Montpellier e pret Metzin. /Epoka e re/