Putini vëzhgon stërvitjet bërthamore të Rusisë (video)b

26 tetor 18:53

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka mbikëqyrur stërvitjet vjetore bërthamore të forcave strategjike bërthamore të Rusisë, në kohën e rritjes së tensioneve me Perëndimin, pas nisjes së luftës në Ukrainë.

Raketat balistike dhe ato lundruese janë nisur nga lindja e largët e Rusisë dhe Arktiku, ka thënë Kremlini.

Shtetet e Bashkuara janë njoftuar për këto stërvitje, sipas traktatit për armët, Starti i Ri.

Këto testime janë kryer teksa Rusia ka bërë pretendime të pabazuara se Ukraina është duke planifikuar përdorimin e “bombave ndotëse”.

Bombat ndotëse janë pajisje shpërthyese, të përziera me material radioaktiv.

Perëndimi ka hedhur poshtë akuzat e Rusisë, duke i konsideruar ato të rreme.

Kievi ka thënë se pretendimet e Moskës nënkuptojnë se vetë ajo mund të jetë duke u përgatitur për një sulm të tillë.

Para stërvitjeve, zyrtarët ushtarakë në Uashington kanë thënë se njoftimi i Rusisë te ata, tregon se rusët janë duke zbatuar obligimet sipas traktatit për armët.

Përndryshe, edhe NATO-ja është duke kryer stërvitjet e veta bërthamore në veriperëndim të Evropës.

Lufta në Ukrainë ka nisur më 24 shkurt.

Presidenti rus, Vladimir Putin, e konsideron luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një person i moshës 63-vjeçare është goditur për vdekje nga…